Uyurgezerlik de Neymiş, Uykuda Sevişme Hastalığını Hiç Duydunuz mu?

Seksomania uykuda seks yapma hastalığına verilen isimdir.


Böyle hastalık mı olur dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak Seksomnia hastalığından muzdarip kişilerin ne tür koşullarda olduğundan haberiniz var mı? Daha çok kadınlarda görülen bu hastalık, kişinin uykudayken cinsel ilişkiye girmesi olarak adlandırıyor. Üstelik kişi, sabah uyandığında bunun farkında bile olmuyor. Genellikle hastaların partnerleri tarafından fark edilen seksomnianın tedavisi hala araştırılıyor. Gelin hep birlikte inceleyelim.

 1. 1 Cinsel ilişkileri neredeyse tecavüz boyutunda.


  Eğer hem hasta hem de partneri böyle bir hastalığın farkında değilse işler çığırından çıkabilir. Hasta uyku halindeyken sevişmeye odaklandığı için partnerini rahatsız edebiliyor. Hatta bazen bu durum tecavüz boyutuna bile ulaşabiliyor. Tecavüzden kurtulmak için hasta olmayan tarafın eşini uyandırması en büyük çözüm olarak görülüyor. Ancak bunu bir de herhangi bir arkadaşınızın ya da gerçek hayatta sevişmeyi düşünmediğiniz birinin evindeyken yaşadığınızı bir düşünsenize...

 2. 2 Bazen hastalık başınızı önemli ölçüde belaya sokabiliyor.


  BBC'nin haberine göre iyi giden bir ilişkileri olan Sarah ve Tom Seksomania yüzünden ayrılma noktasına gelir. Sarah, Tom'un bazı geceler uykusunda kendisine tecavüz etmeye çalıştığını ve canını yaktığını dile getirirken Tom geceyi hatırlamamaktadır. Eski eşi Kaven'a tecavüz etmek suçundan 7 yıl hapis yatmış olan Tom'u doktorlar incelemeye alırlar. Derin uyku anında, beyin dalgalarının hem derin uykuyu gösteren ağır ritimler hem de uyanıklığı gösteren hızlı ritimler ile hareket ettiğini fark ederler. Tom'un teşhisi Seksomania'dır.

 3. 3 Mahkemeye taşınan bir Seksomania vakaları da mevcut.


  İskoçya'da yaşayan Lawrance Barilli'nin kız arkadaşı,2012 yılında, kendisine yüzlerce kez tecavüz ettiğini öne sürerek onu mahkemeye verdi. Mahkemenin kararı olayın araştırılmasına yönelik oldu. Bilinç dışı yaptığı bu davranışın sebebinin Seksomania olduğu ortaya çıkınca serbest kaldı.

 4. 4 Tedavisi henüz bilinmiyor.


  Hastalığın ruhsal bir bozukluk olduğu ve bir tür uyurgezerlik vakası olduğu anlaşılsa da henüz kesin bir tedavisi yok.

 5. 5 Stres tetikliyor.


  Stres, bilinçaltındaki bastırılmış duygular, duygusal problemler hastalığa neden olabilecek etkenler. Erken keşfedildiğinde psikolojik bir tedavi süreci ile olumsuzluklarla baş edebildiği görülen hastaların önce hastalığa neden olan etkiyi hayatlarından çıkarmaları gerekiyor.

 6. 6 Hastaların çevresindeki kişilerin tutumu çok önemli.


  Kişi, uyku anında ne yaptığının farklında olmadığı için uyandığı zaman utanç, korku, suçluluk gibi duygular hisseder. Bu durumda onu suçlamak başka psikolojik hastalıklara davetiye çıkarmak anlamına gelir. Hastalara karşı anlayışlı davranmak en doğrusudur.

 7. 7 Hastalıktan şüphe edenler mutlaka doktora görünmelidir.


  Her ne kadar net bir çözümü olmasa da, şüphelenenlerin en yakın uyku merkezlerine başvurması gerekir. Böylece olumsuz sonuçlar en aza indirilebilir.

Facebook Yorumları

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Ağlamaklı Ağlamaklı
1
Ağlamaklı
Cici Cici
1
Cici
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Haha Haha
0
Haha
Aşk Aşk
0
Aşk
Zafer Zafer
0
Zafer
Hassikomen Hassikomen
0
Hassikomen

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uyurgezerlik de Neymiş, Uykuda Sevişme Hastalığını Hiç Duydunuz mu?

Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik Liste
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri sayımları
Caps
Kendi özel arka plan resminizi veya deseninizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları